תמונת מצב, קיץ 2013

מועצת גפן היין

תמונת מצב, קיץ 2013

 

צחי דותן / מנכ"ל מועצת גפן היין

 

                                     

 

שלום חברים,

הקיץ בפתח, הכרמים מתעוררים ואנו מקווים לעונה נוחה מבחינת מזג אוויר.

את בציר 2011 סיימנו עם 48.5 אלף טון, את 2012 סיימנו עם 53 אלף טון והצפי ל-2013 רק בעלייה.

את נזקי הווירוס 'ליפרול 3', הגורם לסלסול עלים, ראינו גם ב-2012. הנושא בטיפול, ועל כל זאת ועוד בהמשך.

 

נטיעות 2013

השנה חל, מטעם השירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות, איסור על ייבוא חומר ריבוי מצרפת, כפי שנהגנו לעשות בשלוש השנים האחרונות. הסיבה לכך היא קיומו של חומר ריבוי נקי בארץ, הן בחוות יזרעם, הן במרחביה והן ברמת הגולן. גם השנה אנו צופים נטיעות בהיקף של כ-3,000 ד', בעיקר על חשבון כרמים שנעקרו בגין וירוס סלסול העלים 'ליפרול 3'.

בעניין מענקי נטיעות ושנטועים, כל תקציבי מינהלת ההשקעות במשרד החקלאות הוקפאו עד לאחר אישור תקציב המדינה ל-2013.

 

מו"פ 2013

בימים אלה הסתיימה במועצת גפן היין קביעת הנושאים למחקר ל-2013 ורמת התיקצוב של כל אחד מהם.  בהמשך לכך יצא 'קול קורא' למחקרים השונים וההצעות מוערמות בפני ועדת השיפוט. בימים אלה מאשרת הנהלת המועצה את המחקרים שעברו בוועדת השיפוט, הם ייכנסו להליך עבודה ובמקביל יימשכו המחקרים שהחלו בעונות קודמות.

 

שנת שמיטה תשע"ה-תשע"ו (2015)

אנו ממשיכים במגעים מול משרד החקלאות בכל הקשור להיערכות ענף הגפן לשנת השמיטה הבאה עלינו. גם כאן, לצערנו, עקב שינויים פרסונליים בקרב מקבלי ההחלטות, ובעיקר בהיעדר זמני של תקציב מדינה, אנו במצב המתנה עד אישור התקציב ל-2013.

 

קנט

נמשכים הדיונים מול קנט בדבר שיפור פוליסת הביטוח. אנו שבים וממליצים לכורמים לבטח את השטחים על כל צרה שלא תבוא. הפוליסות ל-2013 הוזלו במעט, ואין סיבה שלא לבטח הן בביטוח חובה והן בביטוח נזקי טבע.

 

בדיקות יין במכון התקנים

מכון היין לקראת סגירה, ומי שיבצע את בדיקות היין לייבוא וייצוא הוא מכון התקנים. אני פונה לכורמים – אם מי מכם נתקל בבעיות וקשיים כלשהם מול מכון התקנים אנא פנו אלינו במועצת גפן היין, ונשתדל לסייע.

 

עיקר פעילות המועצה ב-2012

במועצת גפן היין אנו עוסקים בין שאר בכמה תחומים חשובים במיוחד:

1. הוצאה לפועל של מסקנות הוועדה הבינמשרדית לבחינת ענף היין: הוועדה, המורכבת מנציגים של משרד החקלאות ומשרד הכלכלה (התמ"ת לשעבר), סיימה את עבודתה עם המלצות לענף גפן היין. בין המלצותיה:

- עדכון תקן היין (הוועדה לעדכון תקן היין במכון התקנים כבר החלה את עבודתה ואנו מברכים על כך);

- תקצוב המחקר החקלאי בתחום היין;

- תקצוב קידום היין הישראלי הן בארץ והן בחו"ל (בהשתתפות שני משרדי הממשלה חקלאות וכלכלה);

- הסדרה של יקבים משפחתיים (יקבי בוטיק);

- בעקבת החלטת הוועדה על סגירת מכון היין הוחלט לבחון חלופה למחקר אנולוגי (Enoligi) (תכולת בקבוק היין), ויש לנו מספר רעיונות בנושא.

בימים אלה, עם כניסתם של השרים והמנכ"לים החדשים ללשכותיהם, יונחו המלצות הוועדה על שולחנם, בתקווה להתיחסות ללא דיחוי ולאישור. בהמשך יוצאו ההמלצות המאושרות לטיפול במסגרת 'הצעת מחליטים' בממשלה.

 

קידום מכירות של היין הישראלי בארץ

צריכת היין בארץ מדשדשת. לאחר התייעצויות ודיונים רבים הוחלט במעצת גפן היין לצאת בקמפיין לעידוד והעלאת הצריכה של היין הישראלי בארץ.

בימים אלה יוצאת מהמועצה תוכנית עבודה ('בריף') אל משרדי הפרסום, המוזמנים להגיש לנו הצעות לקמפיין חכם, באמצעותו נשיג את המטרות שהצבנו לפנינו. עלינו כמובן להיות קשובים ועירניים למתרחש בארץ בכל הקשור להגבלות החלות על שימוש באלכוהול. כאשר נגיע לשלב ההחלטות והביצוע נפנה אל משרדי הממשלה השונים לקבלת סיוע תקציבי.

 

קידום היין הישראלי בחו"ל

הגוף שמרכז בשנים האחרונות את ייצוא היין לחו"ל הוא מכון הייצוא, במקביל לפעילות עצמאית של מספר יקבים. אנו סבורים כי יש לרכז יחדיו אל כל הגופים העוסקים בייצוא יין. לשם כך קיימנו מספר ישיבות במכון הייצוא, בראשותו של המנכ"ל עופר זקס ובהשתתפותם של  סמנכ"ל לסחר חוץ במשרד הכלכלה (התמ"ת) אוהד כהן, סמנכ"ל סחר חוץ במשרד החקלאות איציק בן דוד, נציגות ממשרד החוץ וכמובן מועצת גפן היין. בצעדים אלה אנו מבקשים לבנות ליין הישראלי מותג, לרכז קציבים ולקדם את שיווקו בחו"ל.

 

פסטיבל 'בשביל היין' הרביעי

חגיגות הפסטיבל הרביעי במספר נפתחו השנה בראש פינה ב-2 במאי, כ"ב באייר. בדבריה ציינה מנכ"לית המשרד לפיתוח הנגב והגליל והמשרד לשיתוף פעולה אזורי, אורנה הוזמן-בכור: "פסטיבל 'בשביל היין' הוא שילוב מדהים בין תרבות, תיירות וכלכלה. הפסטיבל מצטרף לעשרות פרויקטים ומיזמים שהמשרד לפיתוח הנגב והגליל מוביל במטרה לחשוף את הגליל לתיירים מהארץ ומחו"ל. השקעה בחיזוק התיירות פירושה חיזוק הכלכלה המקומית. אנו נמשיך לתמוך ביזמות עסקית ונקדם מחקר ופיתוח בחבל ארץ זה".

פסטיבל 'בשביל היין' מתקיים בהובלת המשרד לפיתוח הנגב והגליל, הרשות לפיתוח הגליל, משרד התיירות, משרד החקלאות, מועצת גפן היין, מועצות מקומיות' רשות הטבע והגנים, קרן קיימת לישראל ועמותות התיירות בצפון.

 

יקיר ענף היין לשנת 2013

במסגרת אירוע הפתיחה של הפסטיבל הוענק לראשונה אות יקיר ענף גפן היין, והנבחר הוא שלום בלייר, אחד המנועים בתעשיית היין בישראל בכלל וברמת הגולן והגליל בפרט.

 
שלום בלייר, יקיר ענף גפן היין, צילום: www.grape-man.com

לאחר שהונחו על שולחנה המלצות רבות למועמדים פוטנציאליים התכנסה ועדת הבחירה ובחרה בשלום בלייר. בנימוקי הוועדה נאמר: "פעילותו של בלייר בענף גפן היין החלה כששימש כמרכז המשק בקיבוץ אלרום. לקראת סיום תפקידו, בתמיכתו ובעזרתו, הוחל בנטיעת כרמים בגולן ובהקמת יקבי רמת הגולן. כשהוקמה מועצת המנהלים של היקב התמנה בלייר לחבר בה, זאת במקביל לתפקידיו כמנכ"ל פירות הגולן ולאחר מכן כמנכ"ל מועצת הפירות.

שלום בלייר התמנה למנכ"ל יקבי רמת הגולן בשנת 1998 ושימש בתפקיד זה כעשר שנים, במהלכן הוכפל יבול הכרמים, הוקם מערך לשיווק והפצה עצמית ומחסן לוגיסטי עצמאי במרכז הארץ ובמקביל הוקם היקב בגליל, פרי שיתוף הפעולה בין יקבי רמת הגולן לקיבוץ יראון. באותה תקופה התרחש תהליך ומואץ של הקמת יקבים קטנים בכל הארץ, תהליך המכונה "מהפכת הבוטיקים". בלייר ראה בתהליך זה הזדמנות לענף היין בארץ, תמך בו וסייע להתפתחותו.

גם לאחר סיום תפקידו ביקבי רמת הגולן ממשיך שלום בלייר בפעילותו בענף גפן היין, הן בהוראת המקצועות הכלכליים בבית הספר ליין במכללת אוהלו בקצרין (בראשו גם עמד) והן בליווי הענף באמצעות סיורים ביקבים בכל הארץ, ייעוץ ותמיכה בהתפתחותם”.

כאמור, ב-2 במאי, כ"ב באייר השנה, הוענק האות באירוע חגיגי ומרגש בסינמטק ראש פינה, במעמד מנכ"לית המשרד לפיתוח הנגב והגליל אורנה הוזמן-בכור, יו"ר הרשות לפיתוח הגליל שמי כהן, ראשי רשויות, אנשי תקשורת ויין וכמובן שלום בלייר עצמו ובני משפחתו הנרגשים.

 

 

…....................

לזכר חברים

 

ישראל איבצן ז"ל

 2013-1955

ישראל איבצן, יו"ר אגודת הכורמים ומנכ"ל יקבי כרמל, נפטר בפברואר השנה, בגיל
58, לאחר מחלה קשה.

איבצן מונה למנכ"ל יקבי כרמל ב-2005, בעת שאגודת הכורמים נקלעה למשבר מול הספקים והבנקים ורשמה הפסדים כבדים. איבצן הובא על מנת להוביל תוכנית הבראה ביקב וכבר מ-2007 רשמה החברה רווחים ורכשה את יקב יתיר.

ישראל ז"ל, רשם לזכותו הרבה שינויים חיוביים ביקבי כרמל בפרט ובענף היין בארץ בכלל, מאז נכנס לפעילות בענף זה. ביקבי כרמל אומרים כי ישראל עשה סדר ניהולי ביקב לאחר  שנים בעייתיות, ידע לבחור בסדרי עדיפויות נכונים, נתן גיבוי וגב חזק למנהלים השונים ולייננים והחזיר את החברה לרווחיות. 
בתקופת כהונתו זכו יקבי כרמל ויתיר בפרסים יוקרתיים ולהכרה בארץ ובעולם, כפי שלא זכו להם קודם לכן.

ב-12 בפברואר, ב' באדר תשע"ג, נטמן ישראל איבצן בבית העלמין בקיסריה. הותיר אחריו אשה ושלושה ילדים.

את מקומו של איבצן ממלא גלעד הלוי, יו"ר יקבי כרמל.

 

לסיכום, אנו עומדים בפני תקופה לא פשוטה: ניבה של אלפי דונמים שניטעו בשנים האחרונות מול מצב צריכה סטטי, לחצים מצד רשתות השיווק להורדת מחירים ומצב כלכלי לא ברור. ועם כל זאת אין לי ספק שנדע להתמודד עם הבעיות העומדות לפתחנו ונמשיך להוביל בגאווה את היין הישראלי.

אנו מבקשים לברך מעל במה זאת את יאיר שמיר, שר החקלאות החדש ואת מנכ"ל משרדו רמי כהן, שתצליחו באתגרים הרבים שהחקלאות מציבה בפניכם... הצלחתם – הצלחתנו.

תודה והערכה מיוחדת לשרה היוצאת ח"כ אורית נוקד ולמנכ"ל המיתולוגי יוסי ישי, על עשייתם למען קידום ענף גפן היין.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים